Po wypadku czy doznanej szkodzie każdy ma prawo do uzyskania zadośćuczynienia. Jest to forma jednorazowej rekompensaty pieniężnej otrzymanej za doznaną krzywdę, która w konsekwencji spowodowała cierpienie fizyczne i psychiczne u poszkodowanego. Na czym jednak dokładnie polega zadośćuczynienie i jak można je uzyskać?
Czym dokładnie jest zadośćuczynienie?
Wysokość otrzymanego zadośćuczynienia zależy od okoliczności w jakich powstała szkoda i krzywda poszkodowanego. Pomiędzy nimi wyróżnić można np. wiek poszkodowanego, możliwy brak szansy na prowadzenia normalnego życia, czas, przez jaki poszkodowany doświadczał cierpień, trwałość skutków wypadku czy prognozy na przyszłość.
Odszkodowanie a zadośćuczynienie
Warto również przypomnieć czym jest odszkodowanie. Ten rodzaj świadczenie często mylony jest z zadośćuczynieniem jednak są to dwie różne formy rekompensaty za szkodę. Pierwsza z nich ma na celu naprawienie szkody – rekompensatę za szkodę materialną, mającą charakter wymierny i dający się wyliczyć.
Warto również pamiętać, że w niektórych przypadkach poszkodowany może ubiegać się zarówno o zadośćuczynienie za krzywdę, jak i o odszkodowanie. Wszystko zależy od rodzajów poniesionych w wypadku szkód.
Funkcje zadośćuczynienia
Warto walczyć o własne prawa, szczególnie jeżeli dotyczą otrzymania rekompensaty. To właśnie kompensacja pokrzywdzonemu doznanej szkody niemajątkowej jest podstawową funkcją zadośćuczynienia. Należy przez to rozumieć próbę naprawy uszczerbku oraz przywrócenia stanu, jaki miał miejsce przed jego powstaniem.
Drugą z głównych funkcji zadośćuczynienia jest funkcja represyjna. Równa się ona z koniecznością zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego przez jednostkę, która przyczyniła się do powstania szkody.
Trzecia, wymieniana najczęściej funkcja jest to funkcja prewencyjna. Ma ona przyczynić się do tego, aby sprawca powstrzymał się od podobnych działań w przyszłości – spełniony zostanie wobec niego cel zapobiegawczy i wychowawczy.
Jak uzyskać zadośćuczynienie pieniężne?
Aby uzyskać zadośćuczynienie pierwszym krokiem musi być zgłoszenia roszczenia do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy zdarzenia.
Zgłoszenie to powinno zawierać:
- Rodzaj wymaganego świadczenia;
- Wysokość świadczenia;
- Podstawę do jego uzyskania.
Tego typu świadczenie nie toczy się z urzędu, dlatego poszkodowany powinien pamiętać, że to on powinien walczyć o własne prawa.
Walka o zadośćuczynienie nie zawsze jest jednak drogą prostą. Żeby uzyskać tego typu świadczenie, należy dokładnie i merytorycznie uzasadnić powinność jego wypłacenia. Warto więc udać się w tym przypadku po wsparcie specjalisty od zadośćuczynień i odszkodowań – pomoże on w tworzeniu właściwego wniosku, a także w dalszej drodze po należne zadośćuczynienie.